Θεσσαλία

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα της Α1 ΕΣΚΑΘ ο Απόλλων Καρδίτσας.

Η ομάδα του Σπύρου Παππά υποδέχτηκε την περυσινή πρωταθλήτρια Α2 ΕΣΚΑΘ στον 1ο Όμιλο, Α.Ε.Β. Διμηνίου και επικράτησε με 77-67, σε ένα ντέρμπι νεοφώτιστων στη νέα κατηγορία και πανηγύρισαν την πρώτη νίκη στην ιστορία τους στο κορυφαίο πρωτάθλημα της Θεσσαλίας.

Οι «κυανόλευκοι» μπροστά σε περίπου 200 φίλους του μπάσκετ, παρότι δεν είχαν στη διάθεσή τους, τους Πάσχο και Δίκαρο, κατάφεραν να επιβάλουν το ρυθμό τους και μετά την πρώτη περίοδο, να έχουν σταθερό προβάδισμα στο σκορ κόντρα σε έναν αντίπαλο που έχει προκριθεί στο φετινό Final-4 του Κυπέλλου ΕΣΚΑΘ. Μέχρι την ολοκλήρωση της αναμέτρησης, ο Απόλλων είχε την πρωτοπορία, η οποία αυξομειωνόταν μεταξύ 2-8 πόντων, στο 39’ έφτασε και στο μέγιστο +12, ενώ το άγχος της πρεμιέρας και της νέας κατηγορίας δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους να ξεφύγουν σε αρκετά σημεία του αγώνα που τους δόθηκε η ευκαιρία.

Η ΑΕΒΔ μπήκε πιο αποτελεσματικά στην αναμέτρηση και στο 2’ προηγήθηκε με 0-7. Η «απάντηση» του Απόλλωνα ήρθε άμεσα και με σερί 12-2, η ομάδα της Καρδίτσας προσπέρασε για το 12-9. Στη συνέχεια, οι δύο ομάδες εναλλάχθηκαν στο σκορ και η 1η περίοδος ολοκληρώθηκε με το 16-18 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στη 2η περίοδο, ο Απόλλων ανέβασε την πίεσή του σε όλο το γήπεδο και κατάφερε να επιβάλει το δικό του ρυθμό, είτε τρέχοντας στον αιφνιδιασμό, είτε με ωραία περιστροφή να «διαβάζοντας» την αντίπαλη άμυνα. Οι «κυανόλευκοι» προηγήθηκαν 23-20 (13’), 31-25 (16’) και «πλήρωσαν» την επιπολαιότητά τους σε κάποια τελειώματα φάσεων για να ξεφύγουν ακόμη περισσότερο στο σκορ. Κάπου εκεί, η ομάδα της ΑΕΒΔ μείωσε σε 31-29, ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 35-30.

Η έναρξη του β’ μέρους είχε τον Απόλλωνα σταθερά μπροστά στο σκορ (39-33 στο 23’), όμως τα γρήγορα φάουλ που φορτώθηκαν οι γηπεδούχοι, οδήγησαν στη γραμμή των βολών αρκετές φορές τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι σημείωσαν με εύστοχες βολές τους 11 από τους 23 πόντους τους στην 3η περίοδο. Η ομάδα του Σπ. Παππά ξέφυγε με 45-38, η ΑΕΒΔ μείωσε σε 46-43 και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το 59-53 υπέρ των γηπεδούχων.

Στην τελευταία περίοδο, το σκηνικό παρέμεινε ίδιο, με τη διαφορά ότι η ομάδα της Καρδίτσας κατάφερε να ανταπεξέλθει πιο αποτελεσματικά στη ζώνη έναντι του αντιπάλου της και μάλιστα να προηγηθεί για πρώτη φορά με +10 στο 36’ (66-56). Το 69-58 στο 38’ δημιούργησε το +11 υπέρ του Απόλλωνα που βρέθηκε μπροστά και με 77-65 λίγο πριν την εκπνοή, με το τελικό 77-67 να δίνει στους «κυανόλευκους» μια δίκαιη επικράτηση.

Ο Απόλλων Καρδίτσας ευχαριστεί θερμά τους φιλάθλους που βρέθηκαν το απόγευμα του Σαββάτου στην κερκίδα για να υποστηρίξουν με την παρουσία τους την ομάδα, σε αυτή τη δύσκολη αρχή στη νέα κατηγορία.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 35-30, 59-53, 77-67

Απόλλων Καρδίτσας (Σπ. Παππάς) : Κούτριος 24 (3), Κοβάτσεφ 12 (1), Απ. Σδρόλιας 2, Ντασιώτης, Κατσαρός 5 (1), Τσέγκος 22 (1), Αλ. Ελευθερίου 4, Ρουκάς, Δ. Ελευθερίου 6 (2), Ζιάκανος 2, Τσανάκας.

ΑΕΒ Διμηνίου (Δ. Καραγιώργος) : Μπαμπούρης 2, Οικονόμου, Αστυπαλιώτης, Ράπτης, Βλιώρας 15, Πλεσέα, Γκόριας 2, Αυλογιάρης, Πάντος 2, Μόσιος 26 (1), Καρασάββας 4, Μπίκας 16.

*Ο Ίωνας έχει πραγματοποιήσει το ρεπό του για τον 1ο γύρο
**Εκκρεμούν οι αγώνες ΑΕΛ – Ακαδημία Φούντας και Άρης Τρικάλων – ΕΑΛ της 1ης αγωνιστικής (παίζουν σήμερα Κυριακή)

Ρεπό: Απόλλων Καρδίτσας

The post Με το δεξί στην Α1 ΕΣΚΑΘ ο Απόλλων Καρδίτσας, ιστορική νίκη επί της Α.Ε.Β. Διμηνίου! appeared first on TrikalaNews.