Σπόρ

Μπαρτσελόνα – Σεβίλλη 5-1: Καταλανική μαγεία με Λεβαντόφσκι και Τόρε

Η Μπαρτσελόνα διέλυσε εντός έδρας τη Σεβίλλη με 5-1 και διατηρήθηκε στην κορυφή τη βαθμολογίας του ισπανικού πρωταθλήματος, έχοντας τρεις βαθμούς περισσότερους από τη δεύτερη Ρεάλ, την οποία θα αντιμετωπίσει την επόμενη αγωνιστική.

Μέσα σε ένα τέταρτο της ώρας, από το 24ο έως το 39ο λεπτό, η Μπαρτσελόνα πέτυχε τρία γκολ και «καθάρισε» την υπόθεση νίκη απέναντι στη Σεβίλλη, για να επικρατήσει εν τέλει, με 5-1, στο Ολυμπιακό Στάδιο της Βαρκελώνης, για την 10η αγωνιστική της LaLiga.

Πρωταγωνιστής ήταν ο Ρόμπερτ Λεβαντόσφκι που έκανε το 1-0 από το σημείο του πέναλτι που κέρδισε ο Ραφίνια στο 24ο λεπτό, αλλά και το 3-0 στο 39΄, όταν σε σουτ του Βραζιλιάνου έβαλε το πόδι του ο 36χρονος Πολωνός.

Ο Λεβαντόφσκι έγινε τρίτος σκόρερ σε συνολικά γκολ στα πέντε μεγάλα πρωταθλήματα της Ευρώπης με 366, μετά από τους Λιονέλ Μέσι και Κριστιάνο Ρονάλντο. Στη φετινή LaLiga, ο Πολωνός έχει 12 γκολ σε 10 αγωνιστικές.

Ενδιάμεσα στα δύο γκολ του Λεβαντόφσκι, στο 28ο λεπτό δίχτυα βρήκε για τους «μπλαουγκράνα» ο Πέδρι. Ο Ισπανός πήρε την ασίστ του Λαμίν Γιαμάλ και εκτέλεσε με το δεξί στέλνοντας την μπάλα στο «γάμα». Ο 21χρονος Πάμπλο Τόρε, που πέρασε αλλαγή, στο 82΄ σκόραρε με σουτ από την περιοχή που βρήκε πάνω σε αμυντικό της Σεβίλλης, για το 4-0.

Η ομάδα της Ανδαλουσίας απάντησε με τον Στανίς Μουζαμπό που μείωσε σε 4-1 στο 87′ από θέση τετ-α-τετ. Στο 88ο λεπτό, ο Τόρε πέτυχε το δεύτερπο προσωπικό γκολ.

Ο Γκάβι, που ταλαιπωρήθηκε από έναν πολύ σοβαρό τραυματισμό, όχι μόνο επέστρεψε στην αποστολή, αλλά αγωνίστηκε κιόλας μετά από 349 μέρες.

Οι Καταλανοί παρέμειναν στο «ρετιρέ», με 27 βαθμούς, στο +3 από τη δεύτερη Ρεάλ Μαδρίτης.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 10ης αγωνιστικής και η βαθμολογία της La Liga έχουν ως εξής:

Αλαβές-Βαγιαδολίδ 2-3

(6΄ Μαρτίνεθ, 90΄+7΄ Κίκε Γκαρθία – 17΄ πέν. Σιλά, 72΄ πέν. Αμαλάχ, 76΄ Ανουάρ)

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Εσπανιόλ 4-1

(6΄ Βιβιάν, 28΄, 30΄ Ι. Γουίλιαμς, 55΄ Μπερένγκερ – 90+2΄ Τεχέρο)

Οσασούνα-Μπέτις 1-2