Σπόρ

Ρόμα – Ίντερ 0-1: Άλωσε τη Ρώμη με Λαουτάρο Μαρτίνες

Η πρωταθλήτρια Ίντερ πανηγύρισε ένα σπουδαίο διπλό στην έδρα της Ρόμα. Η ομάδα του Ιντζάκι επικράτησε με 1-0 χάρη σε γκολ του Λαουτάρο Μαρτίνες και βρέθηκε στη δεύτερη θέση και στο -2 από την πρωτοπόρο Νάπολι.

Η Ίντερ  αναδείχθηκε νικήτρια στο ντέρμπι με την Ρόμα για την 8η αγωνιστική της Serie A, με τον Λαουτάρο Μαρτίνες να κάνει μία επαφή με την μπάλα και να χαρίζει το διπλό στην ομάδα του με τρομερό σουτ, ολοκληρώνοντας ιδανικά μία αντεπίθεση των φιλοξενούμενων.

H Ρόμα πίεσε για την ισοφάριση και έφτασε πολύ κοντά στο 1-1 στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων. Ωστόσο, ο Ζόμερ κράτησε το “μηδέν” για την Ίντερ.

Μετά τη νίκη αυτή, η Ίντερ διατηρήθηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, έχοντας δύο βαθμούς λιγότερους από την πρωτοπόρο Νάπολι και έναν βαθμό περισσότερο από την τρίτη Γιουβέντους, την οποία θα υποδεχθεί την επόμενη αγωνιστική στο μεγάλο ντέρμπι του ιταλικού πρωταθλήματος.

Η γκολάρα του Λαουτάρο Μαρτίνες:

Η σωτήρια επέμβαση του Ζόμερ:

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής:
Τζένοα – Μπολόνια 2-2 (73′ 85′ Πιναμόντι / 37′ Ορσολίνι, 56′ Όντγκααρντ)
Κόμο – Πάρμα 1-1 (45′ Πας / 20′ Μπονί)
Μίλαν – Ουντινέζε 1-0 (13′ Τσουκουέζε)
Γιουβέντους – Λάτσιο 1-0 (85′ αυτ. Χίλα)
Έμπολι – Νάπολι 0-1 (63′ πεν. Κβαρατσχέλια)
Βενέτσια – Αταλάντα 0-2 (7′ Πάσαλιτς/ 47′ Ρετεγκί)
Λέτσε – Φιορεντίνα 0-6 (20′, 45′ Κατάλντι/ 34′, 54′ Κολπάνι/ 61′ Μπελτράν/ 72′ Παρίζι)
Κάλιαρι – Τορίνο 3-2 (41′, Σανάμπρια/ 55′ Λινέτι/ 38′ Βιόλα/ 74′ Παλομίνο/ 78′ Κόκο)
Ρόμα – Ίντερ 0-1 (60′ Λαουτάρο)
21/10 21:45 Βερόνα – Μόντσα

To άρθρο Ρόμα – Ίντερ 0-1: Άλωσε τη Ρώμη με Λαουτάρο Μαρτίνες δημοσιεύτηκε στο NewsIT .