Σπόρ

Ο Κολοσσός Ρόδου έχασε με 84-54 από την ανώτερη Σεν Κεντέν στο πρώτο του παιχνίδι στο Basketball Champions League, με τους γηπεδούχους να έχοην σε τρομερή βραδιά τον Νολάν Τραορέ που σημείωσε 27 πόντους.

Με βαριά εκτός έδρας ήττα άρχισε το παρθενικό ταξίδι του Κολοσσού Ρόδου στο Basketball Champions League. Η ομάδα του Γιώργου Σιγάλα «έπεσε» με το τελικό 84-54 από τη γαλλική Σεν Κεντέν, στην πρεμιέρα του 3ου ομίλου της διοργάνωσης.

Η αστοχία από τα 6,75 (6/27 τρίποντα), τα λάθη (22) και η χαμένη μάχη των ριμπάουντ (31 έναντι 47), δεν επέτρεψαν στην ελληνική ομάδα να είναι ανταγωνιστική, χάνοντας ουσιαστικά την επαφή από το δεύτερο δεκάλεπτο. Η τρίτη περίοδος εξελίχθηκε σε… εφιάλτη για τον Κολοσσό, όταν δέχθηκε επιμέρους σκορ 26-11 κι… εκτροχιάστηκε (66-41 στο 30΄), μετρώντας σε αυτό το διάστημα 3/11 δίποντα και 1/7 τρίποντα.

«Δήμιος» του Κολοσσού ο 18χρονος Νολάν Τραορέ, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 27 πόντους, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα. Από την ελληνική ομάδα ξεχώρισε ο Παούλιους Ντανουσεβίτσιους με 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 12-17, 40-30, 66-41, 84-54

Σεν Κεντέν (Ζουλιέν Μάε): Ντιακιτέ, Τραορέ 27 (4), Γκουντού-Σινά 6 (2), Ονιάνγκ 4, Πφάιστερ 6, Ρόμπινσον 9 (1), Μουρ 13 (2), Ολένιζακ 10, Σάντος Σίλβα, Κίρκγουντ 9 (1).

Κολοσσός Ρόδου (Γιώργος Σιγάλας): Γκάουντλοκ 4, Νέλσον 9 (3), Σλαφτσάκης, Κολοβέρος 4, Τσαϊρέλης 2, Οκόρο 12, Πετρόπουλος 3 (1), Χατζηνικόλας, Μπιλλής 1, Γκαλβανίνι 2, Περάντες 2, Ντανουσεβίτσιους 15 (2).

To άρθρο Σεν Κεντέν – Κολοσσός Ρόδου 84-54: Βαριά ήττα στην πρεμιέρα του Basketball Champions League για τους νησιώτες δημοσιεύτηκε στο NewsIT .